Pellet (pellety, pelet, pelety) to produkt grzewczy należący do grupy biopaliw, w przypadku których energię uzyskuje się ze spalania surowców odnawialnych poddanych granulowaniu.
Najczęściej występującą formą tego paliwa jest pellet drzewny – powstaje ze sprasowania trocin, które powstają podczas prac tartacznych oraz innych działań związanych z obrabianiem produktów drzewnych. Drewno używane przy produkcji pelletu może być zarówno liściaste jak i iglaste – istnieją również bardziej egzotyczne mieszanki pochodzące z drewna palmowego, skorupek kokosów czy nawet kłód i gałęzi leżących luzem. Pelletyzowana może być nawet zwykła zielona trawa, tworząc pellety trawne.
W zależności od rodzaju drewna pellet może być jasny bądź ciemny w odcieniu. Największą popularnością cieszą się pelety, które są wytwarzane z trocin drzew iglastych, bez dodatku kory, co powoduje, że uzyskany pellet ma najwyższe parametry i właściwości.
Pellet jest produkowany w rozmaitych odmianach i stopniach spalania, w zależności od przeznaczenia jego użycia – inny używa się w elektrowniach, elektrociepłowniach, a inny w gospodarstwach domowych oraz małych kotłowniach należących do szkół, piekarni, zakładów produkcyjnych itp. Pellet przeznaczony do użytku publicznego, czyli nieprzemysłowego jest wytwarzany w 100% z surowca z postaci trocin drzewnych, bez dodatku jakichkolwiek lepiszczy. Jedynym naturalnym produktem jaki używa się do ujednolicenia masy przed procesem granulacji jest woda w postaci natryskowej lub gorącej pary. Pozwala to uzyskiwać odpowiednią formę oraz strukturę końcowego produktu. Co więcej, ich regularna forma, niewielki rozmiar pozwala na automatyczne uzupełnianie pieca spalającego tego typu produkty wraz z wysokim stopniem kalibracji. Pellet może być dostarczany do pieca za pomocą specjalnego podajnika ślimakowego albo przez przenośnik taśmowy. Przez wysoki wskaźnik spalania pellet jest wygodny w magazynowaniu, a transport surowca jest możliwy nawet na odległy dystans, a magazynowanie możliwe jest w odpowiednim miejscu już u klienta.
Szeroki wybór specjalistycznych pieców do peletu występuje od roku 1993, w którym po raz pierwszy pojawił się na rynku pellet. Zapotrzebowanie na ten rodzaj biomasy wzrosło po 2005 roku (szczególnie w Europie i Ameryce Północnej) w związku z gwałtownym wzrostem cen węgla i gazu, co spowodowało szybki wzrost rynku tego produktu. Zgodnie z raportem International Energy Agency Task 40 produkcja pelletu wzrosła od 2006 do 2012 ponad dwukrotnie, osiągając aktualnie wartość 14 mln ton rocznie produkowanego surowca. W ciągu najbliższych 5 lat liczba ta powinna ponownie wzrosnąć dwukrotnie. Ważnym też aspektem jest fakt, iż niektóre państwa Europy zachodniej wprowadziły zakaz palenia węglem, co spowodowało między innymi, że pellet drzewny jest najtańszym źródłem ciepła, korzystniej wypadając w porównaniu z brykietem, ekogroszkiem, olejem opałowym, gazem czy nawet ogrzewaniem na prąd.
źródło; Wikipedia